Lietuvos kamerinis orkestras, Solistai Kalev Kuljus (obojus, oboe d‘amore –Vokietija –Estija), Eugenijus Paškevičius (obojus)
Programoje: V. A. Mozart, J. S. Bach, G. Rossini, A.Vivaldi kūriniai
Dirigentas Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Robertas Šervenikas
„Užutrakio vakaruose“ – garsus Europos obojininkas K. Kuljus.
Muzikos pasauliui sienos neegzistuoja, tad net fantastinės idėjos, regis, lengvai virsta realybe. Šią akivaizdžią tiesą dar kartą patvirtina „Užutrakio vakarų“ festivalyje vyksiantis koncertas Trakų pilyje. Liepos 27 dieną čia koncertuoja garsus Europos obojininkas Kalev Kuljus kartu su kolega obojininku Eugenijumi Paškevičiumi ir Lietuvos kameriniu orkestru, diriguojamu Nacionalinės premijos laureato Roberto Šerveniko.
Beje, K. Kuljus gros ir retai muzikantų naudojamu savitu instrumentu oboe d‘amore, kitaip tariant – meilės obojumi. Muzikantas atliks įžymųjį, muzikų laikomu gražiausiu šiam instrumentui ir styginiams parašytą J. S. Bach kūrinį.
Iš Estijos kilęs K. Kuljus dirba Hamburge, Šiaurės Vokietijos radijo orkestre, ir specialiai atvyksta koncertuoti į Trakuose rengiamą muzikos festivalį „Užutrakio vakarai“, kuriame nuskambės V. A. Mozarto, J. S. Bacho, G. Rossini, A.Vivaldi kūrinių programa.
Šio koncerto idėja gimė prieš metus prestižiniame tarptautiniame Šlėzvigo-Holšteino muzikos festivalyje Kylyje. Tuomet jame dalyvavo ir geriausi užsienio bei Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos bei Estijos – muzikos atstovai, tarp jų – Lietuvos kamerinis orkestras. Orkestro solistas obojininkas E. Paškevičius turėjo progą ne tik klausytis, bet ir kartu muzikuoti su žinomu obojaus meistru K. Kuljumi. Tada Eugenijui ir kilo mintis parengti atskirą repertuarą obojui solo, duetu bei su kameriniu orkestru. Bet jau Lietuvoje. Tokiu būdu kūrybinė draugystė išaugo į naują, originalų muzikinį projektą.
K. Kuljus neslėpė, kad labai džiaugiasi šiuo bendradarbiavimu ir nekantraukdamas laukia pasirodymo „Užutrakio vakarų“ festivalyje. Iki šiol žymaus obojininko su Lietuva nesiejo artimesni ryšiai. Jis juokauja, kad vis dėlto ryšių buvo: vaikystėje lankėsi Trakų pilyje, prieš vienuolika metų yra tekę groti prancūzų autorių muziką Vilniuje ir Kaune. Žinoma, Trakų pilyje, „Užutrakio vakarų“ festivalyje įvyksiantis koncertas – rimta paraiška Lietuvos muzikos gyvenime. Kas žino, kokia dar nauja idėja šaus į galvą šiame festivalyje ir kaip ji materializuosis?
K. Kuljus studijavo Estijos muzikos akademijoje, vėliau studijas tęsė Liono nacionalinėje konservatorijoje. Savo muzikavimo įgūdžius tobulino muzikos kursuose pas A. Lindgren, G. Meervein, M. Bourge ir daugelį kitų žymių pedagogų. K. Kuljus yra tarptautinių konkursų pučiamiesiems instrumentams nugalėtojas: Estijos pučiamųjų instrumentų 1990 m., Jaunųjų scenos muzikų Manheime 2000 m., Prahos pavasario festivalio 2001 m. 1-os premijos laureatas.
Muzikantas groja su Talino kameriniu, Estijos nacionaliniu simfoniniu orkestrais. Yra paruošęs muzikinių programų su įvairių sudėčių ansambliais su Miuncheno filharmonijos, Liono kamerinio, Suomijos – Estijos baroko orkestrais. Nuo 2001 m. K. Kuljus dažnai atlieka pagrindines obojaus partijas Sankt Peterburgo ir Berlyno filharmonijos orkestruose. Šiuo metu dirba Šiaurės Vokietijos radijo orkestre. Beje, šiame orkestre griežia ir lietuvis – Vytautas Sondeckis, garsaus dirigento Sauliaus Sondeckio sūnus.
Profesoriaus Sauliaus Sondeckio (1960–2004 m. meno vadovas ir dirigentas) įkurtas Lietuvos kamerinis orkestras ( LKO ) yra vienas iškiliausių ir labiausiai pasaulyje įvertintų Lietuvos orkestrų.
Iš gausybės įvairių kartų ir kraštų batutos meistrų, dirigavusių LKO koncertams, išsiskiria didysis humanistas lordas Yehudi Menuhinas. Koncertų Lietuvoje ir gastrolių metu orkestras ne sykį bendradarbiavo su geriausiais pasaulio solistais.
Šiandien LKO ne tik stengiasi išlaikyti pasiektą aukštą meistriškumo lygį, bet atkakliai ieško ir randa naujų kūrybinių išteklių, džiugina originaliomis programomis, gyvomis klasikinių kūrinių interpretacijomis. „Lietuvos kamerinis orkestras savo skambesiu, interpretavimo tradicijomis yra lyg aukščiausios kokybės muzikos instrumentas. Manau, tai vienas savo žanro lyderių. 50 metų – ilga istorija. Europoje ne tiek daug orkestrų šiandien gali didžiuotis tokia praeitimi“, – taip apie LKO atsiliepia smuikininkas Sergejus Krylovas, po kelių sėkmingų koncertinių pasirodymų Lietuvoje 2008 m. pakviestas eiti LKO meno vadovo pareigas.